Właściciel:  Jerzy  Stecki

Pierwsza Winnica Rodziny Steckich o pięknej nazwie „Winnica Na Bramie” powstała w roku 2002 w Jarosławiu, w samym centrum starego miasta, zaledwie 500 metrów od Rynku. Jest to właściwie ogród winoroślowy, gdzie rośnie 160 krzewów uprawianych do dnia dzisiejszego, ku zdumieniu turystów trafiających do tego uroczego zakątka. 

         Pomysłem na realizację winnicy było połączenie kilku czynników: pasji uprawy winogron, tradycji i historii miasta. Otóż właśnie tu, w Jarosławiu mieście słynącym z Jarmarków, gdzie w średniowieczu handlowano skórami, materiałami, żelazem, bydłem i innymi artykułami z całego świata, istotną pozycję zajmowało węgierskie wino. To właśnie przy ulicy Grodzkiej nr 2 i nr 6, na Jarosławskim Rynku, do dnia dzisiejszego zachowały się oryginalne piwnice, w których były niegdyś składy win węgierskich. Tutaj nabierały ostatecznego kształtu i bukietu a po okresie dojrzewania były sprzedawane i transportowane rzeką San dalej na północ przez Gdańsk do Skandynawii. Nawiązując do tradycji, Winnice Rodziny Steckich co roku, w miesiącu sierpniu, aktywnie uczestniczą w historycznym wydarzeniu jakim jest „Jarmark Jarosławski”.  

Niedługo po założeniu pierwszej winnicy, w 2003 roku, właściciele dokupili teren 20 kilometrów od Jarosławia, niedaleko Pruchnika, również pięknego, historycznego miasteczka. Tam również zostały posadzone krzewy winne. Początkowo winnica nosiła nazwę Węgierka od nazwy miejscowości, w której powstała. Obecnie obie winnice funkcjonują pod nazwą „Winnice Rodziny Steckich”. Winnica w Węgierce zajmuje obecnie 0,6 hektara.  Dobra gleba (ziemia wapienno-gliniasta z dużą ilością kamienia wapiennego), odpowiednia dla winorośli oraz południowo-zachodni stok, osłonięty od mroźnych wiatrów w zimie, dają idealne warunki do uprawy krzewów winnych. W okolicy winnicy wzniesienia sięgające 300-400 metrów n.p.m. pokryte są lasami jodłowo-modrzewiowo-bukowymi w górnym biegu rzeki Mleczki. Z pasma gór o wdzięcznej nazwie Bukowy Garb, w którego ramionach znajduje się wieś, przez lornetkę przy dobrej pogodzie widać Tarnicę i wierzchołki Bieszczad. Z uwagi na klimat właściciele zdecydowali się na uprawę odporniejszych odmian: Seyval Blanc, Muskat, Jutrzenka, Aurora, Bianca, Solaris, Muscaris. Sibera, Pinot Gris, Johanniter, Hibernal na wina białe oraz Rondo, Leon Millot, Regent, Roesler, i Marquette i na wina czerwone.

Winnice Rodziny Steckich to laureaci wielu konkursów winiarskich na terenie kraju. Zdobywcy złotych, srebrnych i brązowych medali na konkursach w Zielonej Górze, Krakowie i Tarnowie. Uczestnicy wielu lokalnych imprez wystawienniczych, promujących lokalne winiarstwo oraz aktywnie uczestniczących w promowaniu kultury winiarskiej.

Adres: 37-500 Jarosław, ul.Pełkińska 12/2

Kontakt: 

695-775-124

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://www.facebook.com/Jerzy.Stecki7

http://winnice-steckich.pl/

 

kjieliszek_stecki
_MG_0472
61
1 (25)
1 (10)
Jurek_targi

Back to top