Właściciel:  Wiesław Kujda

Właściciel wychował się w tej okolicy, od małego pomagał przy pracy w gospodarstwie rolnym. Pewnego  dnia wrócił do domu i oznajmił „Kupiłem działkę, zakładamy winnicę”. Początkowo wydawało się, że była  to spontaniczna decyzja, jak się potem okazało wszystko było dokładnie przemyślane. Na początku jedyne  co było na działce to stary domek, stodoła i ciągnące się w nieskończoność wzgórze trawy. Z każdą kolejną  wizytą coś się zmieniało, oczywiście na lepsze – wyremontowaliśmy domek i zaczęliśmy prace nad  winnicą, tu jak się przekonaliśmy trzy osoby to za mało, ale małymi kroczkami prace posuwały się  naprzód. Z biegiem czasu zaczęła odwiedzać nas rodzina z różnych części Polski, chętnie spędzali tam czas  na rekreacji lub pomocy w winnicy. Dzięki pomocy krewnych i przyjaciół, prace w winnicy nabrały  rozpędu. W krótkim czasie widać było efekty naszych starań. W dalszym ciągu mamy ich wsparcie,  chętnie tu zaglądają by pomóc w pracy ale i również uciec od zgiełku miasta, usiąść przy lampce  czerwonego wina i podziwiać piękne widoki. 

Tu nic nie dzieje się przypadkiem. Nazwa winnicy była przez długi czas przedmiotem rodzinnych rozważań  i dyskusji. Było wiele pomysłów, ale jeden znacząco się wyróżnił. Syn właściciela podczas nauki, zaczął  wypisywać różne łacińskie sentencje i wyrazy, które mogły posłużyć jako nazwa winnicy a z racji profesji  właściciela – prawnika prowadzącego własną kancelarię zdecydowaliśmy się na terminologie i określenia  łacińskie. Stąd też nazwa winnicy Notabene, która wpada w ucho, dzięki czemu zostaje w pamięci na  dłużej. Oznacza w dosłownym tłumaczeniu „dobrą ocenę”) ale może być stosowane jako wtrącenie  („nawiasem mówiąc”). Nawiasem mówiąc winnica – „winnica notabene”. 

Nazwy win również wywodzą się z łaciny m.in. terminologii prawa rzymskiego, jak na przykład: Primus – (łac. pierwszy) – by oznaczyć pierwsze powstałe wina; Versus – (łac. procesowy oponent); Collis – (łac. Wzgórze) – na którym mieści się nasza winnica. 

Winnica Notabene znajduje się w miejscowości Pstrągowa koło Strzyżowa (woj. podkarpackie). Założona  w 2015 roku. Uprawa winorośli prowadzona jest na stoku o południowej wystawie i nachyleniu 15%. Na  powierzchni 50a rośnie obecnie około 2400 krzewów kilku odmian. W najbliższym czasie przewidywane jest zwiększenie uprawy do 1 hektara. Winnica na chwilę obecną posiada w swojej ofercie 6 win: 3 białe oraz 3 czerwone.

 

Adres Pstrągowa 126

Kontakt:

tel. 531824040

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.winnicanotabene.pl

 

notabene1
notabene3
notabene4
notabene2

Back to top