Właściciele:  Andrzej Ligęzka i Adam Gałat

 

 Podkarpacka Manufaktura Win to wspólny projekt dwóch winiarzy: właścicieli winnic Wierzchowina i Mieszko. Początki  sięgają roku 2004. "Zawsze związani byliśmy z ziemią poprzez naszych ojców i dziadków. Założenie winnic to pomysł na odmianę krajobrazu w naszym regionie, oraz miłość do wina i tęsknota za zielonymi wzgórzami obsadzonymi winoroślą." W realizacji naszych marzeń pomógł nam udział w programie szkoleniowym „Podkarpackie Winnice” 2004 – 2006. Umiejętności teoretyczne i praktyczne wzbogaciły wyjazdy do gospodarstw winiarskich w kraju i zagranicą. Manufaktura produkuje wina w winnicach zlokalizowanych na granicy Kotliny Sandomierskiej a Pogórzem Karpackim. To obszar rozciągający się od doliny Wisłoki na zachodzie, po krętą dolinę Wisłoka na wschodzie. Jedna z winnic położona jest we wsi Łęki Dolne. Miejsce to jest odległe od cywilizacyjnego pędu, w którym cisza aż kłuje w uszy. Z bliska można podglądać pasące się sarny lub śledzić jastrzębie szybujące na niebie a wieczorem słuchać popisujących się swoim śpiewem ptaków, które zamieszkują pobliskie zagajniki. Gospodarstwo wciąż rozrasta się i modernizuje przez co prowadzenie winnicy jest łatwiejsze i przyjemniejsze. 

Druga winnica swoje siedlisko posiada na południowych peryferiach Dębicy. Jest to miejsce wymarzone dla winnicy, dobrze nasłoneczniony stok o skłonie południowo-zachodnim, do tego dobra gleba, której podstawą stanowi flisz karpacki, niejednorodna, krucha, łatwo rozsypująca się osadowa mieszanina łupków, margli, glin, iłów i piaskowców z dużą zawartością wapnia. To bardzo urokliwe i spokojne miejsce, widać stąd panoramę miasta oraz sąsiednie wzniesienia porośnięte lasem bukowym. Wina produkowane w Podkarpackiej Manufakturze to wina wytwarzane metodą rzemieślniczą. Winogrona dojrzewają na bardzo dobrze nasłonecznionych stokach. Zbierają tym samym odpowiednią ilość cukru. Są długo macerowane na skórkach, niektóre są podsuszane celem wydobycia jeszcze większej jego ilości. "Staramy się jak najbardziej ograniczyć ingerencję enologiczną w wino, dając mu czas na wyeksponowanie jego największych naturalnych walorów." - podkreślają właściciele.

Adres Dębica ul. Budzisz 34a

Kontakt:

tel. 694512918, 604964863

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.manufaktura-win.pl    https://www.facebook.com/PodkarpackaManufakturaWin

 
manufaktura6
manufaktura5
manufakturapszczola
manufaktura3
manufakturawinogrono
 

Back to top